zIFBoards - Free Forum Hosting
Create a free forum in seconds.

Learn More · Sign-up Now
Welcome to FSRD Untar. We hope you enjoy your visit.

You're currently viewing our forum as a guest. This means you are limited to certain areas of the board and there are some features you can't use. If you join our community, you'll be able to access member-only sections, and use many member-only features such as customizing your profile, sending personal messages, and voting in polls. Registration is simple, fast, and completely free.

Join our community!

If you're already a member please log in to your account to access all of our features:

Name:   Password:

mohon bantuna teman T_T, soal kampanye nih
arta poetro
  Posted: Nov 1 2011, 02:12 AM

Newbie

Group: Members
Member No.: 772

salam kenal,,,,saya dari dkv unpas bandung angkatan 08 ...saya sekarang sedang ada tugas nih di mata kuliah merencana IV ato mungkin kalo dikampus lain nya di sebut studio DKV..

dalam tugas ini saya disuruh membuat suatu kampanye yg tema nya adalah soal TRANSPORTASI...dan secara individu pengerjaanya :(

saya mengambil subtema kampanye transportasi saya adalah KNALPOT BERISIK..

hanya disini saya terbentur kendala yaitu mencari what to say nya atau judul/nama kampanye itu sendiri..dan yg kedua saya ga basabasi kalau saya buta soal motor ....

mungkin ada yg bisa bantu bagaimana mencari what to say dr kampanye sosial ?atau ada yg mau ngasih saran atau apapun soal knalpot berisik ???

skali lagi nuhun dan makasih kalo ada yg mau komen aja .... :blink: :D
« Next Oldest | Ngobrol Umum | Next Newest »
zIFBoards - Free Forum Hosting
Free Forums. Reliable service with over 8 years of experience.
Learn More · Register for Free

Topic Options

Hosted for free by zIFBoards* (Terms of Use: Updated 2/10/2010) | Powered by Invision Power Board v1.3 Final © 2003 IPS, Inc.
Page creation time: 0.0257 seconds · Archive